Ankara’ya neden gitmeliyim?

Ankara öncelikle Türkiye’nin başkentidir ve en yüksek nüfusu barındıran ikinci şehirdir. Nüfusu 2014 yılı itibariyle 5.150.072 kişidir.

Anıtkabir

Ankara’ya gittiğinizde görmeniz gereken yerler vardır. Ankara’ya o yerleri görmek için gideriz genellikle.
İlk olarak bunlardan birisi

Tabii ki de Anıtkabir oluyor. Oradaki havayı görmek, hissetmek müthiş bir şey.

Ankara Kalesi

Daha sonra ise

Ankara Kalesi, burası da gidip görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Augustus Tapınağı

Ankara’da Hacı Bayram Cami’nin yanında olan, üzerinde Roma İmparatorlarından birinin başardığı işleri anlatan ve yaptığı harcamaları gösteren bir belgenin kazılı olduğu anıtın adıdır. Burayı da görmeden geçmeyin.

Beypazarı Kurusu

Ankara’da gezmekten çok yemek yemeniz gerekecek. 🙂 Çünkü Ankara’nın yiyecekler ile arası daha iyi. İlk önce size önerebileceğim şey

Beypazarı kurusu, sabah akşam sürekli yiyebileceğiniz şeydir. Her türlü içeceğin yanında da gidiyor şu güzelim şey. 🙂 Çayla, kolayla, meyve suyuyla hatta suyla bile. Tereyağ kokar bir de bu.

Tiritli Köfte

Birde Tiritli köfte var.

Buna analı kızlı da diyorlar. Bunu Ankara’da yemeden dönmeyin, pişman olursunuz.

Ankara Döneri

Son olarak size bir de Ankara dönerini önermem gerekiyor.

Sizde eminim daha önce duymuşsunuzdur. Ankara’nın döneri çok meşhurdur. Tadı da bir o kadar meşhur. Yemeden sakın dönmeyin!

Sevgili okuyucular, Ankara’nın yazı yakar, kışı dondurur. Ankara’da yapmanız gerekenleri 2 günde yapıp geri yaşadığınız yere dönebilirsiniz. Hem başkenti görmüş olursunuz. Hem yemeklerini tatmış olursunuz, hemde görülmesi gereken yerleri gezmiş görmüş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir