Geziye Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Geçmişe nazaran artık daha çok yer gezmek ve tatil istiyoruz. Sayısı artan uçak firmaları ve ucuz uçak bileti bulma imkanıyla her fırsatta yeni rotalar çizerek içimizdeki özgür olma arzusunu serbest bırakıyoruz.

Yurt içi veya yurt dışı uçak biletlerine bakıp yeni rotanı için yola çıkmadan önce aşağıdaki 10 öneriye göz gezdirmekte fayda var.

Geziye Çıkacakların Bilmesi Gereken 10 Şey

1. Sıra dışı Rotalar Seçin

Mynamar

Sürekli fotoğraflarını gördüğünüz, yazılarını okuduğunuz birçok güzel yer var. Hepsini gidip görmek, gezmek istiyorsunuz. Ancak daha az görülmüş, gidildiğinde gerçekten keşfe çıkabileceğiniz birbirinden güzel yerlerin de olduğunu unutmayın. Ayrıca bu yerleri çok araştırmak da gerekmiyor. Yapılacak en kolay şey, elinizdeki gezi rehberlerinde yazan yerler haricinde bir rota seçmek. Döndüğünüzde birbirinden orijinal fotoğraflarınızın beğenilmesinden şüpheniz olmasın.

2. Plan yapmayın

Bilmediğimiz bir yere giderken kendimizi güvende hissetmemiz oldukça önemli. Yapılacak her şeyi bir liste haline getirmek hatta bazen abartıp saatlere bölmek güven verse de kabul edelim, o kadar da keyifli değil. Plan yapmadan, o anki keyfimize ve önümüze çıkacak seçeneklere göre hareket etmek oldukça farklı deneyimler yaşatıyor. Bol keyifli ve eğlenceli hatıralar için rahat olun ve planlardan kaçının.

3. Yanınıza az eşya alın

Hafif seyahat edin, rahat edin!

Gidilen yer ne olursa olsun asıl hedef yalnızca bir el bagajıyla seyahate çıkmak olmalı. Çok sayıda farklı ayakkabı, bin bir çeşit kıyafet, saç düzleştiricilier ve ütü almaya ne gerek var? Doğru kıyafet ve eşya seçimiyle hazırlanacak bir el bagajı yanında çok sayıda avantaj getiriyor. Tek bir çantayla daha az yüke sahip olmak, bagaj verme ve bekleme derdinden kurtulmak, eşyaları tekrar toplama ve bir şey unuttum mu kaygısını taşımamak bunların başında geliyor. Ayrıca az eşyayla gidildiğinde kilo sorununu düşünmeden çok sayıda hatırayı da evinize götürebilirsiniz.

4. Kontrol sırasına dikkat

Kontrol sıralarında zaman bazen geçmek bilmez. Atılan bir adım bile mutluluk sebebi haline geliyor. Biraz zaman geçtikten sonra bunun nedeninin çocuklu ailelerden kaynaklandığı fark edebilirsiniz. Kontrol sıralarını tercih ederken takım elbiselileri takip etmek zaman açısından oldukça yararlı. Çocukların olduğu sıraya göre ne kadar hızlı bir ilerleme kaydedeceğinize siz bile inanamayacaksınız.

5. Rehberler evde kalsın

Seyahat kitpları hem ağırdır, hem de güncel olmayabilir

Kalın ve çok sayfalı seyahat rehberleri incelemek için çok cezbedici olsa da bir gezide onu taşımak zor olabiliyor. Taşımada sorun yaşanmasa bile o an aranılan yerlerin bulunması gezgine sıkıntılı dakikalar yaşatabiliyor. Bu nedenle o büyük rehberin tamamını taşımak yerine, ihtiyaç duyulan sayfalardan alınan bir fotokopi gezi sırasında daha keyifli keşifler sunarak hızlı hareket etmeye de olanak sağlıyor. Ayrıca işiniz bittikçe sayfaları geri dönüşümlü çöplere atarak bir yükten daha kurtulma şansınız bulunuyor.

6. Fazla Nakit Taşımayın

Cüzdanda yüklü para taşımak her zaman riskli bir durum. Düşürme ya da çaldırmanın yanı sıra sürekli aklınızı meşgul eden bir tedirginliğe de neden oluyor. Bu yüzden gidilen neredeyse her yerde ATM olduğunu unutmamak gerekiyor. Birçok yerde kart kullanabilme şansı da bulunuyor üstelik. İhtiyaç anında ufak miktarda para çekerek de rahat rahat bir geziyi tamamlayabilirsiniz.

7. Para Bozdururken Dikkat

Para bozdururken dikkatli olun

Gidilen her yerin para birimine sahip olamadığımız zamanlar oluyor tabii ki. Ancak kaldığını otelde para bozdurmak pek akıllıca bir tercih değil. Burada yapacağınız işler pahalı olacağı için yakın çevrede bulacağınız bir döviz bürosunu terci etmek daha mantıklı bir tercih. Bunun haricinde, yurt dışında kullanılabilen bir banka kartı ya da kredi kartı edinerek komisyonsuz bir şekilde harcama yapabilirsiniz.

8. Küçük Şeyleri Dert Etmeyin

Hayalinizdeki tatilde bazen beklenmedik ufak sorunlar çıkabileceğini unutmayın. Bunlar her ne kadar can sıkıcı da olsa bu sorunlara başka bir açıdan bakarak keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Pozitif düşünerek değerlendirdiğiniz sorunların çok saha çabuk bir şekilde çözülmesi de daha olası.

9. Tatilde edindiğiniz tecrübeleri bizimle paylaşın!

Evet, gittiğiniz yerde yaşadıklarınızı, gittiğiniz yer hakkında neler düşündüğünüzü vs. Zevklitatil.com ile paylaşın. Bizde sizin tatil rehberiniz/gezi rehberiniz olmaya devam edelim. Sizin tecrübeleriniz ile daha büyük bir kitlenin tatil rehberi/gezi rehberi olabiliriz.

10. Hediyeleri Unutmayın

Ve tatilin sonuna geldiniz. Fakat durun, o da ne? Yoksa hediyeleriniz mi eksik? Unutmuş olma ihtimalinizin yanında paranızın da kalmaması oldukça doğal bir durum. Neyse ki endişelenecek bir şey yok çünkü dünyanın her hava alanında bulabileceğiniz çikolatalar imdadınıza yetişiyor. Farklı lezzet ve şekillerde alacağınız bu hediyelerle herkesin gönlünü yapabilirsiniz.

Kimi uzun kimi kısa yapılan her seyahat yepyeni deneyimleri de yanında getiriyor. Özellikle gezi esnasında karşılaşılan sorunlar bir sonraki yolculuk için altın değerinde bilgiler kazandırıyor. Ancak yine de yola çıkmadan önce birkaç öneriye bakarak hazırlanmak da oldukça faydalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir