Mersin’de Gezilecek Yerler

Mersin Türkiye’nin Güneyinde bulunan bir liman kentidir. Turistik bir bölgedir. Tatil için yurt içi ve yurt dışından çok fazla ziyaretçi gelir. Bizde bunun gibi tatil yerlerini size anlatmaya çalışıyoruz. Kısacası sizin tatil rehberiniz olmaya çalışıyoruz.

Mersin İlinin 13 ilçesi vardır. Bu ilçeler ;

Anamur , Bozyazı , Aydıncık , Gülnar , Mut , Silifke , Erdemli , Mezitli , Toroslar , Çamlıyayla , Tarsus , Akdeniz , Yenişehir ilçeleridir.

2015 İstatistiklerine göre Toplamda 1.739.593 Kişilik bir nüfusa sahip olup, geçen yıla orantılı hızlı bir artış göstermektedir. Mersin 321 km sahil şeridi ile Türkiye’nin önemli bir sahil kentidir. Mersin kıyılarının yaklaşık 108 km’lik bölümünü doğal kumsallar oluşturmaktadır. Önemli tarihi ve turistik mekanlara sahip olmasıyla turizmde son yıllarda adını sıkça duyurmaya başlamıştır.

Bir liman şehri olan Mersin, Başta Tantuni olmak üzere bir çok bir çok kendine has ve meşhur olan özel şeyler bulunmaktadır. Mersin’e eğer yolunuz düşerse Tantuni yemeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

Dediğimiz gibi, eğer yolunuz Mersin’e düşerse Tantuni yemekten başka yapılacak çok şey var. Sizin için bunları sıraladık ;

1 – Anamur Çayı

Bir diğer adıyla Dragon çayı. Dibek mevkisindeki mesire yerlerinde buz gibi suya girebilir , balık tutabilirsiniz.

Ayrıca çevrede birçok balık restoranı mevcut. Bölgede birçok rafting klübü de faaliyet halinde , raftingçilere duyurulur!

Anamur Çayı Rafting turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle yerli tatilciler tarafından tercih edilmektedi

2 – Ilısu Şelalesi

Ilısu şelalesi 70 metre yükseklikten dökülen bir şelaleve adeta bir doğa harikası , aynı zamanda yazın bunaltıcı sıcaklarından kaçan tatilcilerin de bi nevi kurtarıcısı konumunda 🙂

Ilısu şelalesi adeta doğal bir duş görevi üstleniyor , tatilcilerin imdadına tam zamanında yetişiyor.

3 – Limonlu Çayı

130 kilometrelik uzunluğuyla adeta bir doğa harikası limonlu çayı. Pek az kişinin bildiği bu güzellik yaz aylarında başka bir güzel. Henüz çok az kişinin keşfettiği bu cenneti bir an önce görmenizi tavsiye ederiz.

Doğanın içinde muhteşem bir alanda kendini gösteren Limonlu Çayı’na Uzuncaburç yönünden gidip Kızılgeçit Köyü’nden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Adeta bir doğa harikası olan limonlu çayını görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

4 – Kayacı Vadisi

Kayacı Vadisi benzersiz manzarasıyla misafirlerini dinlendiren, huzur veren bir atmosfere sahip… Mersin’in Erdemli ilçesindeki bu doğal güzellik Limonlu Çayı’nın tüm görkemini de gözler önüne serer ve şehrin zengin coğrafyasının bir parçasıdır aynı zamanda.

Yerli turistlerin en çok gezip görmek istediği gezilesi görülesi yerlerden birisi Kayacı Vadisi

5 – Tarsus Şelalesi

Mersinlilerin vede Mersin’e tatil için gelenlerin ortak noktasıdır Tarsus Şelalesi. Adeta bir doğa harikasıdır , etrafında huzurla dinlenebileceğiniz yeşilliğiyle cennetten bir parçadır adeta.. Şiddetle öneriyoruz..

Tarsus Şelalesi Hem yerli hem yabancı turistler için ideal bir mekan.

6 – Belenkeşlik Kalesi (Kız Kalesi)

Belenkeşlik Kalesi, şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Soğucak Yaylası’nda yer almaktadır. Yapımı sırasında kesme blok taşlar kullanılmış olup, dikdörtgen bir mimariye sahiptir.

Belenkeşlik Kalesi bir diğer adıyla Kız Kalesi Mersinde gezilecek yerler arasındadır.

7 – Akçakıl Koyu

Eğer sizde şehrin gürültüsünden , işlerin yoğunluğundan , can sıkıntısından kaçıp kafa dinlemek isteyenlerdenseniz burası tam size göre bir yer. Gürültülü gece hayatı yerine sessiz ve sakin bir doğa ile başbaşasınız.

Huzuru ve sakinliğiyle dinlendirici bir bölge olan Akçalık Koyu, Mersin-Taşucu’nda bulunuyor. Silifke’nin sınırları içerisindeki bu tabiat güzelliği ilçe merkezine sadece 12 kilometre uzaklıkta. Taşucu’na ise 3 kilometrelik bir mesafede bulunuyor.

Akçakıl Koyuna ismini veren gerçektende beyaz çakıllarının olması.

8 – Yerköprü Şelalesi

Mut-Gülnar- Ermenek Üçgeninde Yer Alan, Bir Doğa Harikası Olan Yerköprü Şelalesi, Mut-Ermenek Güzergahından 5 Km. Kadar Gidildikten Sonra Şelaleye Gelinir. Toros Dağlarının Derinliklerinde Yer Alan Ve Milli Parklar Kanunu Çerçevesinde Tabiat Anıtı Kapsamına Alınan Ender Güzellikteki Şelale, Adeta Saklı Bir Cenneti Andırıyor.

Yerköprü Şelalesi adeta cenneti arındıran göruntüsü ile turistlerin akınına uğruyor.

9 – Mezgit Kale

Mersin Silifke’nin Türkmenuşağı Köyü’nde bulunan Mezgit Kalesi, aslında bir kale değil Korkusuz Kral olarak bilinen bir Kralın anıt mezarıdır. Kale ismi bunca yıl yıkılmadan ayakta kalmasından dolayı söylenmiştir.

Mezgit Kale aslında bir Kale değil anıt mezardır , yıllarca yıkılmadığı için kale ismini almıştır.

10 – Mamure Kalesi

Mamure Kalesi Mersin’in Anamur ilçesinde kıyı boyu uzanan bir orta çağ kalesidir. İçinde bir de restoran bulunmaktadır.

Mamure Kalesi – Anamur Mersin.

11 – Köşekbükü Mağarası

Mersin Anamur  Ovabaşı Köyü sınırları içerisinde yer alan Köşekbükü Mağarası hem turistik hemde sağlık açışından çok ziyaretçi alır. Mağaranın Astım Hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

Mağarada 3 bölüm vardır , Şifa , Huzur ve Dilek.

Nasıl Ulaşırız ?

Mersin Anamur’un içerisinden “Köşekbükü Mağarası” levhalarını takip ederek , 10 kilometrelik bir yolu kat etmek suretiyle Toroslara doğru tırmanırsanız, önce Ovabaşı köyüne ,sonra mağaraya ulaşırsınız.Mağaraya küçük bir ücret ödeyerek girebilirsiniz.

Köşekbükü Mağarası Astım Hastalığına iyi geldiği biliniyor.

12 – Cennet Cehennem Mağaraları

Silifke – Narlıkuyu yakınlarında bulunur. Tarihi ve Turistik çok önemli bir bölgedir. En çok ziyaret edilen bölgelerin başında gelir.

Cennet Cehennem Mağarası Kuşbakışı
Cennet Çöküğü – Cehennem Çukuru
Cennet Cehennem Mağarası
Cennet Cehennem Mağarası Panaromik

Umarım tatiliniz öncesi kafanızda bir takım fikirler oluşmasında yardımımız bulunmuştur , eğer sizde bu yerlerden herhangi birini gezip görmüşseniz bu yerler hakkında bize yorumda bulunup buraları ziyaretçilerimize tanıtmamızda bize yardımcı olabilirsiniz… Tatil rehberiniz size Mersin ilimizin tatil rehberliğini yaptı. Tatil yerlerini tanıtmamız için bize yorumlar aracılığıyla önerilerde bulunabilirsiniz. Zevkli Tatiller…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir