Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları Nelerdir?

Uçak rötar yaptığında ne yapabilirsiniz? Yolcu hakları nelerdir? Uçuş gecikmelerinde ne yapabiliriz? Hava yolları ne zaman ne şekilde tazminatlar öder? Bu konuda yeterince bilginiz var mı? Peki  hava yolu firmaları kaç saatlik gecikmede ne ödemek zorundadır? Uçuş rötarlarını hava yolları  nasıl duyurmalı biliyor musunuz?

Bir hevesle hava alanına gittiniz. Belki aylar ,belki günler öncesinden planladığınız o harika seyahat gerçekleşmek üzere elde bavul, yürekler pırpır hava alanındasınız. Fakat o ne? Ding dong! Bir anons Uçak rötar yapıyor!

Hiç yabancı bir durum değil di mi? Bu durumda uçuşlarda kaç saat rötar yaparsa ne gibi haklarınız var, ne zaman tazminat, ne zaman para iadesi ne zaman otel konaklaması alabilirsiniz biliyor musunuz? Peki her hava yolu şirketinin bu konuda tüm yolcularını mutlaka bilgilendirecek broşürler vermesi gerektiğini?

Açıkça söyliyeyim daha bu sabah Sabiha Gökçen Havalimanında deli danalar gibi gördüğüm her kontuara her görevliye sorup aradığım halde tek bir broşür parçası bulamadım. Devlet hastanesinde evrak gezdirir gibi o birine , öbürü ötekine gönderdi durdu. En sonunda uçuşumu kaçırmamak için vazgeçtim ve uçağa bindim. İyi ki gelmeden ‘uçuş gecikmelerinde yolcu hakları nelerdir‘ diye bir araştırma yapmış notlar almıştım. Kısaca özetleyelim.

Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları Nelerdir?
*Gecikme süresi ne olursa olsun havayolu firmanız size iki telefon görüşmesi, fax veya e-posta hizmeti vermek zorundadır. (Havayolu şirketinden Kanadada’ki amcanızı 2 defa arayabilirsiniz yani)
*2-3 Saat arası gecikmelerde havayolunuz size sıcak ve soğuk içecek sunmalıdır. (Üç saat beklerken üstüne bir bardak soğuk su iç demek bence de biraz haksızlık)
*3-5 Saat arası gecikmelerde uçacağınız havayolu içeceğin yanında zamana göre kahvaltı, öğlen yada akşam yemeği ikram etmek zorundadır. Büyük ihtimal yemek çeki benzeri birşey vereceklerdir.
*5 Saat ve üzeri gecikmelerde ise havayolunuz sizin yine tüm yeme içme ihtiyacınızı karşılamakla yükümlüdür. Ayrıca aktarmalı bir uçuşunuz varsa ve aktarmayı kaçırdıysanız talep etmeniz durumunda seyahatiniz gerçekleşmiş kısmının tüm masraflarını size en geç 7 gün içinde ödemelidir. aktarmalı uçuşunuz iptal edildiği takdirde sizi en kısa sürede ücretsiz seyahatinizin başladığı şehre götürmekle yükümlüdür.
*8 Saat veya daha uzun süre olan gecikmelerde ise havayolu firması uçağınız sağ sağlim kalkıp sizi gideceğiniz havaalanına ulaştırana dek uygun bir otelde misafir etmeli tüm konaklama ve transfer masraflarınızı karşılamalıdır. Ya da talep etmeniz halinde 7 gün içinde uçak bileti masrafınızı iade etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir