Tek İsteğim Tüm Dünyada Barış

Tüm dünyada barış olması herhalde herkesin istediği bir şey savaşsız şehit siz acısız bir dünya çok güzel olmaz mı barış ne demek? Barış kelimesinin genel anlamı düşmanlık olmaması yani kötülükten, kavgadan ve bunun gibi şeylerden uzak olma uyum içinde yaşama peki barış için ne gerekli? İnsanlar ne yapmalı? Barış için insanların küçüklerin büyüğe büyüklerin küçüğe saygı duyması, insanların bir birine karşı duyarlı olması, sevgi çerçevesi içerisinde olması, insanların birbirinin dinine karşı hoş görülü olması gibi birçok cevap vardır.

Ne yazık ki insanların dine karşı hoşgörüsüz olması çok yanlış örneğin Yeni Zelanda da saldırıya uğramış camide yüzlerce cana kıyıldı ve bunu videoya çekerek sosyal medyaya atıldı insanların yani toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor! Ülkelerin saldırıya uğraması örneğin Filistin’deki insanların üstüne sanki kimse yokmuş gibi havan toplarının atılması orada binlerce çocuğun ölmesi insanın vicdanı nasıl rahat ediyor kendimizi ruhsal olarak zihinsel olarak psikolojik olarak kendini sorgulaması gerek. Nice büyük savaşlar yapıldı örneğin Birinci Dünya Savaşı bir sürü asker hepsi tek bir şey için savaştı vatanlarında barış olsun diye yaklaşık kırk ülke ve kolonilerin yaptığı bu savaşta on yedi milyon kişi öldü ve yirmi bir milyon kişide yaralandı.

Ne kadar büyük bir sayı değil mi on yedi milyon kişinin ölmesi ortalık kan gölüne dönmüş belki o on yedi milyon insanın içerisinde kimi on dört yaşında kimisi on beş, on altı ve daya fazlası yani kısacası on yedi milyon genç ve gelecek için kurdukları hayaller kimisinin çocuğu bekler kimisinin nişanlısı kimisinin annesi ve babası ve o eve gelen şehit haberi kaç evin ocağı yanmıştır gözleri yaşlı anneler işte bu on yedi milyon kişi ailelerinin ve milletimizin barış içinde yaşaması içindi ülkelerin bir karış fazla toprak alması için binlerce hatta milyonlarca insan ölüyor ve bu algı dış ülkelerde hala devam ediyor örneğin Ermenistan’ın Karabağ’ı almak için Azerbaycan ile savaşması neden sadece bir karış toprak için yine binlerce insan öldü yani barış için bütün bu savaşlar bütün bu şehitler sadece kendi ülkesinde barış için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.