Pandemi

2020 yılına girdiğimiz zaman korona çıkmış. Koronadan kimsenin haberi yoktu. Herkes yeni bir yılın mutluluğunu yaşıyordu. Şubat ayından itibaren korona adli bir virüsün çıktığını öğrendik. Herkes çok korkmuş sonumuzun ne olacağını merak ediyordu. Açıkçası ben de çok korkmuştum. Sonuçta hayatımda ilk kez bir virüs ile tanışıyordum.

Okullar kapandı ve herkes evinde vakit geçiriyordu her gün haberleri izliyor Türkiye’nin durumunu öğreniyorduk. Koronanın Türkiye ye geldiğini duyduğum an çok üzüldüm ve bir yandan da korkmuştum. Zamanla alışacağımı biliyordum. Ancak bir gece yatmaya gittiğim sırada koronayı düşündüm korona kaparsam ne olacağını düşündüm. Düşündükçe daha çok strese giriyordum. Birden bire içimde değişik bir his hissettim bir an korona olduğumu düşündüm. Hemen annemin yanına gidip hissettiklerimi anladım istemsizce korkarak derin nefes almaya başladım. O gece korkudan annemle yatmıştım. Stresim hala devam ediyor, ayaklarında değişik bir his hissediyordum.

Sabah olunca derin nefes alıp korona olmadığım için sevinmiştim. Neredeyse evden hiç dışarı çıkmıyor en fazla alışverişe ekmek almaya gidiyordum. Hayatımız evde geçiyordu zaman zaman bunalıyorduk. Her sene yazın Trabzon’a fındık toplamaya gidiyoruz. Korona olduğu için nasıl gideceğiz nasıl toplayacağız bilmiyordum. Otobüs ile yaklaşık 1 gün sürüyordu. Yazın çok sıcak ve bunaltıcı oluyordu ancak bu Türkiye için iyi bir şeydi. Koronanın sıcakta buluşma ihtimali daha çok düşüyordu.

Umarım korona en hızlı bir şekilde biter ve eski hayatımıza döneriz.

Her gün farklı yasaklar çıkıyor ve bu kurallara uymaya çalışıyoruz. Vakalar bir artıyor bir azalıyordu, korona kapan insanlara üzülüyorum ve onlara dua ediyorum. Korona kapan insanların düzenleri bozuluyor ve yapmaları gereken bir çok sorumlulukları ortaya çıkıyor. Hastanelere düşüyor ailelerinden ayrı kalıyorlar. Sigara içenlerin ölüm riski daha çok oluyormuş. Sigara bağımlılığı kötü bir şey ve ben büyüyünce içmeyeceğim, sigara içip 10 yılımı mahvedip ölmektense 10 yılımı eğlenerek ve ailem ile vakit geçirerek harcarım daha iyi. Seneye ne durumda oluruz bilmiyorum ama inşallah eski hayatımıza dönmüş oluruz. Dışarı çıkarken her zaman yüzümüzü maske ile kapatıp ellerimizi de dezenfektanlayıp çıkmalıyız. Herkes bu sorumlulukları doğru bir şekilde yerine getirseydi korona şimdiye kadar çoktan bitmişti. Ancak işin neresinden dönsek kâr. Umarım insanlık bir an önce akıllanır ve kurallara uyarak bu korkmadan kurtuluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.